Může za přibývající případy zánětu jater u dětí oslabená imunita?

Date:

Případů závažného zánětu jater u dětí už zdravotní úřady po celém světě hlásí téměř 200, příčinu onemocnění ale zatím stále přesně neznají. Informovalo o tom dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedla, že původ nemoci zřejmě souvisí s nákazou adenoviry. Přední britský pediatr tvrdí, že viníkem může být i citelně oslabená imunita po sérii covidových uzávěr.

Šéfka ECDC Andrea Ammonová dnes na tiskové konferenci řekla, že její úřad má informace o 190 nahlášených případech hepatitidy u dětí. Asi 40 z nich připadá na země unie.

Nejvíce nemocných dětí zaznamenala Británie, kde se zatím se zánětem jater léčilo 114 dětí, deset z nich mělo tak závažný průběh, že potřebovali transplantaci. Většinou se s hepatitidou léčily děti do pěti let.

Britský pediatr Tassos Grammatikopoulos z nemocnice Kings College stanici Sky News řekl, že možnou příčinou může být také oslabená imunita po pandemii. „Poslední uzávěra a pandemie zřejmě sehrály svou roli, protože děti nebyly vystaveny běžným patogenům a infekcím, se kterými by se jinak setkaly,“ řekl lékař.

3d illustration of Abstract medical background with Diseased liver

WHO: Na onemocnění jater neznámého původu zemřelo jedno dítě
Případy závažného zánětu jater u dětí již ohlásilo nejméně deset zemí včetně USA a Izraele. V EU se objevila hepatitida například v Dánsku, Irsku, Španělsku, Itálii či Nizozemsku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hledání nového zaměstnání nebylo nikdy snazší

Každý člověk se několikrát za život dostane do situace,...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Krása a vytříbený styl spojily finalistky soutěže krásy s vivo X80 Lite

Vyzbrojte se do podzimního šera elegantním chytrým telefonem, který...