V rodinných domech je zimní zahrada oblíbený způsob rozšíření obytného prostoru a zároveň možnost, jak intenzivněji propojit interiér s exteriérem. Pokud jste se rozhodli si ji vytvořit, následující rady vám přijdou vhod.
Ideální případ je, pokud se zimní zahrada naplánuje ještě během projektových příprav domu. Tehdy se stává součástí jeho celkové architektonické kompozice a zároveň se detailně řeší dispoziční i technické souvislosti, tedy vytápění, přívod vody či větrání sousedních místností.
Můžete si ji však vytvořit i dodatečně, např. jednoduchým zasklením zastřešené terasy.
K čemu budete zimní zahradu využívat
Jak budete zimní zahradu využívat, musíte ujasnit hned na začátku. Od toho se totiž odvíjejí další kroky i výběr materiálů. Technicky nejméně náročnou alternativou je příležitostné využívání tohoto prostoru, ať už k posezení během chladnějších letních večerů, nebo k přezimování exotických rostlin.
V takovém případě se nemusíte příliš zamýšlet nad sofistikovanými tepelnětechnickými nároky oken ani vytápěním. Klidně si vystačíte s doplňkovým elektrickým zdrojem – infrazářičem nebo elektrickým ohřívačem.
Chcete-li zimní zahradu využívat celoročně, bez topení to nepůjde. Nad způsobem vytápění je dobré zamyslet se ještě před výstavbou a podle toho plánovat nejen materiály, ale v předstihu lze také rostliny, které v ní budete pěstovat. Možnosti jsou v podstatě stejné jako při vytápění domu – od krbu či kamen až po podlahové vytápění.
Z jakého materiálu bude
Dřevo je tradiční materiál, příjemný na pohled i dotek, ale náročný na údržbu, citlivý na změny vlhkosti a výkyvy teplot. Dobře se uplatní zejména v obytných zimních zahradách se stabilním vnitřním mikroklimatem.
Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.
https://ztracenysvet.cz/labut-symbol-elegance-a-krasy/
https://magazinvolnycas.cz/oblibene-misto-pro-spolecenske-akce-je-venkov/
https://barvyzivota.cz/