Plánujeme zimní zahradu. 5 bodů, které přehodnoťte, než se pustíte do její výstavby

Date:

V rodinných domech je zimní zahrada oblíbený způsob rozšíření obytného prostoru a zároveň možnost, jak intenzivněji propojit interiér s exteriérem. Pokud jste se rozhodli si ji vytvořit, následující rady vám přijdou vhod.

Ideální případ je, pokud se zimní zahrada naplánuje ještě během projektových příprav domu. Tehdy se stává součástí jeho celkové architektonické kompozice a zároveň se detailně řeší dispoziční i technické souvislosti, tedy vytápění, přívod vody či větrání sousedních místností.

Můžete si ji však vytvořit i dodatečně, např. jednoduchým zasklením zastřešené terasy.

K čemu budete zimní zahradu využívat

Jak budete zimní zahradu využívat, musíte ujasnit hned na začátku. Od toho se totiž odvíjejí další kroky i výběr materiálů. Technicky nejméně náročnou alternativou je příležitostné využívání tohoto prostoru, ať už k posezení během chladnějších letních večerů, nebo k přezimování exotických rostlin.

V takovém případě se nemusíte příliš zamýšlet nad sofistikovanými tepelnětechnickými nároky oken ani vytápěním. Klidně si vystačíte s doplňkovým elektrickým zdrojem – infrazářičem nebo elektrickým ohřívačem.

Chcete-li zimní zahradu využívat celoročně, bez topení to nepůjde. Nad způsobem vytápění je dobré zamyslet se ještě před výstavbou a podle toho plánovat nejen materiály, ale v předstihu lze také rostliny, které v ní budete pěstovat. Možnosti jsou v podstatě stejné jako při vytápění domu – od krbu či kamen až po podlahové vytápění.

Z jakého materiálu bude

Dřevo je tradiční materiál, příjemný na pohled i dotek, ale náročný na údržbu, citlivý na změny vlhkosti a výkyvy teplot. Dobře se uplatní zejména v obytných zimních zahradách se stabilním vnitřním mikroklimatem.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hledání nového zaměstnání nebylo nikdy snazší

Každý člověk se několikrát za život dostane do situace,...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Krása a vytříbený styl spojily finalistky soutěže krásy s vivo X80 Lite

Vyzbrojte se do podzimního šera elegantním chytrým telefonem, který...