Jehla v oku může také zachraňovat zrak

Date:

Pojem „vypíchnout oko“ zná asi každý. Jenže představa, že po každém vpichu oko vyteče a nenávratně se poškodí, již v současné době moderní medicíny není správná. Oči se dnes běžně operují tak jako jiné orgány, vyměňuje se čočka, transplantuje rohovka a injekce přímo do sklivce oka mohou zachraňovat zrak.

MUDr. Pavol Kusenda hledí při aplikaci injekce monoklonální protilátky do oka prostřednictvím mikroskopu.

Operační sál Očního centra Nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Pacient přichází dovnitř po vlastních a lehá si na operační stůl hlavou pod mikroskop. Personál mu pomáhá jemným přidržením za loket, protože oči má pacient rozkapané kapkami rozšiřujícími zornici. To, do kterého je plánována injekce, je znecitlivěno anestetickými kapkami.


Oko a jeho okolí se před zákrokem dezinfikují s pomocí jódové dezinfekce.
„Řekněte své jméno a do kterého oka budeme píchat,“ vyzve ho MUDr. Pavel Kusenda kontrolující zdravotní dokumentaci. Je to dvojitá kontrola, aby byla jistota, že mají na stole konkrétního pacienta a injekci aplikují do správného oka. Někteří pacienti promluví vyrovnaným, jiní roztřeseným hlasem. Mnozí mají za sebou již mnoho injekcí do jednoho, někdy do obou očí. Injekce monoklonálních protilátek přímo do sklivce jim zachraňují zrak. V minulosti lidé s diagnózou vlhké formy makulární degenerace v krátké době oslepli. Dnes jim poměrně drahá léčba dokáže zachovat, někdy dokonce zlepšit zrakové schopnosti, jen se musí brát do konce života. Z pacientů v seniorském věku se však nestanou nevidomí odkázáni na pomoc jiných.

Jak zachránit oko? Drahým vpichem do sklivce
Jehla do sklivce, ne však do čočky

Paní Alena řekne své jméno. „Pravé oko,“ dodá slabým hlasem. Je to její první injekce, takže se neubrání obavám. Před zákrokem jí vyšetřily obě oči, následně se v šatně převlékla, protože injekce se píchají v aseptických podmínkách. Spojovkový vak a okolí oka jí dezinfikují a následně její tvář zarušují plachtou, ve které je otvor na oko. Později říká, že všechno se uskutečnilo tak rychle, že si ani neuvědomila překrytí hlavy. Doktor Kusenda si dezinfikuje ruce, navléká jednorázové rukavice, kontroluje obsah přípravku v injekční stříkačce a vytlačuje z ní poslední bublinky vzduchu. Přitáhne si mikroskop, který mu umožní několikanásobně zvětšit operační pole. Ano, v tomto případě je sklivec oka operačním polem. Oko drží otevřené tzv. rozvěrač řas.

Oko drží otevřené tzv. rozvěrač řas.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hledání nového zaměstnání nebylo nikdy snazší

Každý člověk se několikrát za život dostane do situace,...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Krása a vytříbený styl spojily finalistky soutěže krásy s vivo X80 Lite

Vyzbrojte se do podzimního šera elegantním chytrým telefonem, který...