Malárie neobchází ani nás. Pozor na bolesti hlavy a světloplachost

Date:

Malárie sice není typická nemoc pro Slovensko, není už ovšem neznámou ani u nás. Může totiž ohrozit cestující do subtropických zemí.

Malárie přenášená moskyty Anopheles si každý rok vybere kolem 600 tisíc obětí.

I proto si i na Slovensku připomínáme Světový den malárie. „Ačkoli předchozí pandemické období omezilo celosvětové programy malárie a snížilo jejich rozpočty, nové technologie předznamenávají, že rok 2022 může přinést průlom v přístupu. Malárie je na Slovensku importovanou nemocí, čili se do naší země dostane prostřednictvím nakaženého člověka z rizikové oblasti. I proto jsou čísla na Slovensku nízká,“ uvedla mluvčí Národního centra zdravotnických informací (NCZI) Alžběta Sivá.

Vědci objevili bakterie, které mohou souviset s rakovinou prostaty
Národní centrum zdravotnických informací eviduje 4 pacienty. Všichni se infikovali během návštěvy zemí zejména v subtropických oblastech, kde já tato nemoc rozšířena.

„Malárie je totiž tropická infekční choroba. Způsobuje ji parazitický prvek z kmene Apicomplexu a přenašečem na lidi je komár rodu Anopheles. Původce malárie objevil francouzský lékař Charles Louis Alphonse Laveran již v roce 1907. Inkubační doba je jeden až tři týdny, přičemž první příznaky onemocnění se podobají běžné chřipce. Parazit napadá nejprve játra a toto období je typicky bezpříznakové období, ale později pronikne do krve,“ uvedla Sivá.

Mezi typické projevy malárie patří bolesti hlavy, světloplachost a citlivost na světlo, svalová slabost, nevolnosti a zvracení. Později dochází k malarickým záchvatům, kdy postižené červené krvinky odumírají a dochází k jejich rozpadu, což doprovází náhlá horečka, zimnice až třesavka.

Alergikům pomůže po pobytu v přírodě sprcha či převlečení

Po překonání horečky nastává nadměrné pocení a opětovné malarické záchvaty. Dochází také k anémii v důsledku snížení počtu červených krvinek. „Není-li malárie léčena, tak způsobuje vážné problémy ve více vnitřních orgánů, jelikož se parazit přes krevní oběh rozšíří po celém těle, přičemž může způsobovat jednak ucpávání cév a jednak poškozování tkání vnitřních orgánů a tím i jejich funkčnost. V těžkých případech hrozí i koma a dokonce smrt,“ dodala Alžběta Sivá.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hledání nového zaměstnání nebylo nikdy snazší

Každý člověk se několikrát za život dostane do situace,...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Krása a vytříbený styl spojily finalistky soutěže krásy s vivo X80 Lite

Vyzbrojte se do podzimního šera elegantním chytrým telefonem, který...