Malárie neobchází ani nás. Pozor na bolesti hlavy a světloplachost

Date:

Malárie sice není typická nemoc pro Slovensko, není už ovšem neznámou ani u nás. Může totiž ohrozit cestující do subtropických zemí.

Malárie přenášená moskyty Anopheles si každý rok vybere kolem 600 tisíc obětí.

I proto si i na Slovensku připomínáme Světový den malárie. „Ačkoli předchozí pandemické období omezilo celosvětové programy malárie a snížilo jejich rozpočty, nové technologie předznamenávají, že rok 2022 může přinést průlom v přístupu. Malárie je na Slovensku importovanou nemocí, čili se do naší země dostane prostřednictvím nakaženého člověka z rizikové oblasti. I proto jsou čísla na Slovensku nízká,“ uvedla mluvčí Národního centra zdravotnických informací (NCZI) Alžběta Sivá.

Vědci objevili bakterie, které mohou souviset s rakovinou prostaty
Národní centrum zdravotnických informací eviduje 4 pacienty. Všichni se infikovali během návštěvy zemí zejména v subtropických oblastech, kde já tato nemoc rozšířena.

„Malárie je totiž tropická infekční choroba. Způsobuje ji parazitický prvek z kmene Apicomplexu a přenašečem na lidi je komár rodu Anopheles. Původce malárie objevil francouzský lékař Charles Louis Alphonse Laveran již v roce 1907. Inkubační doba je jeden až tři týdny, přičemž první příznaky onemocnění se podobají běžné chřipce. Parazit napadá nejprve játra a toto období je typicky bezpříznakové období, ale později pronikne do krve,“ uvedla Sivá.

Mezi typické projevy malárie patří bolesti hlavy, světloplachost a citlivost na světlo, svalová slabost, nevolnosti a zvracení. Později dochází k malarickým záchvatům, kdy postižené červené krvinky odumírají a dochází k jejich rozpadu, což doprovází náhlá horečka, zimnice až třesavka.

Alergikům pomůže po pobytu v přírodě sprcha či převlečení

Po překonání horečky nastává nadměrné pocení a opětovné malarické záchvaty. Dochází také k anémii v důsledku snížení počtu červených krvinek. „Není-li malárie léčena, tak způsobuje vážné problémy ve více vnitřních orgánů, jelikož se parazit přes krevní oběh rozšíří po celém těle, přičemž může způsobovat jednak ucpávání cév a jednak poškozování tkání vnitřních orgánů a tím i jejich funkčnost. V těžkých případech hrozí i koma a dokonce smrt,“ dodala Alžběta Sivá.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Rozlučka se svobodou pro muže se striptýzem

Jak oslavit poslední den svobody? Rozlučka se svobodou je...

Smartphony vivo V29, V29 Lite i Y36 překvapí výbavou i cenovou dostupností

Kvalita fotografie se spolu s vysokým výkonem a moderními funkcemi...

Jaké jsou výhody a nevýhody různých materiálů a barev párty stanů

Párty stany se vyrábějí v řadě materiálových i barevných...