Pro důkladnou domácí dentální hygienu doporučuje hygienička tři pomůcky – mezizubní kartáček nebo dentální nit, jednosvazkový zubní kartáček a klasický zubní kartáček.
„Propojení mezi stavem chrupu a tkání v ústech s ostatními orgány těla je nepopiratelné. Přišel k nám například velmi známý fotbalista, jehož jméno znají po celém světě. Měl velké problémy se šlachami, hrozilo, že bude muset fotbal zavěsit na hřebík, protože navzdory léčbě se mu zánět stále vracel. Nakonec se ukázalo, že má skrytý zánět zubu. Když se vyřešil, vyřešily se i problémy se šlachami,“ říká doc. MUDr. Martin Tvrdoň, CSc., odborný garant kliniky Dr. Martin.
Podezření, že něco není v pořádku, se rodí také v křesle na dentální hygieně. „Doporučení dát si udělat dentální hygienu před preventivní prohlídkou u zubaře má své medicínské opodstatnění,“ vysvětluje dentální hygienistka Ľubica Thierová. „Když odstraníme povlak a zubní kámen, který se tvoří iv mezizubních prostorách, lze lépe zhodnotit stav zubů, dásní i ústní dutiny. Nejednou jsem pacientovi pomohla zjistit, že má začínající zubní kaz nebo jsem měla podezření, že se pod zubem skrývá zánět. Další vyšetření to potvrdila. Hodně umí prozradit i dech pacienta, často může signalizovat metabolické poruchy.“
Stomatolog Ždiňák: Jak vytrhnout zub? Které zuby se táhnou nejčastěji a proč? Který zub je v rámci extrakce (vytržení) nejkomplikovanější a kolik to trvá?
Preventivní prohlídku bychom měli absolvovat jednou ročně, dentální hygienu dvakrát ročně. A jak doplňuje odborný garant zubní kliniky, neměli bychom ji vynechat ani před operací jakéhokoli druhu. „Měl by to být běžný standard, který by pomáhal předcházet komplikacím po operaci. Skryté hnisavé ložisko pod zubem může totiž nadělat problémy v jiné části těla a zkomplikovat pooperační stav a rekonvalescenci,“ upozorňuje doktor Tvrdoň.
Samozřejmě, dentální hygiena něco stojí. Jenže pravidelná profesionální hygiena ve skutečnosti šetří peníze. „Ošetření malého kazu odhaleného na dentální hygieně je jednodušší i levnější než sanování bolavého zubu s hlubokým kazem. Šetřit peníze pomáhá dentální hygiena i tehdy, pomůže-li zachránit před ztrátou zubu. Léčba začínající paradentózy je určitě jednodušší i levnější než zubní implantát nebo můstek. A samozřejmě pomáhá předcházet jakýmkoli problémům se zuby od kazů až po záněty,“ vysvětluje dentální hygienistka Thierová.
Cílem je udržovat zuby co nejdéle hladké a bez povlaku, který je několik hodin měkký, ale poté zmineralizuje, ztvrdne a mění se na zubní kámen, který vyplňuje prostor mezi zuby. Ten nelze dobře vyčistit a zubního kamene se také zbavíme pouze na dentální hygieně.
Pro důkladnou domácí dentální hygienu doporučuje hygienička tři pomůcky – mezizubní kartáček nebo dentální nit, jednosvazkový (jednoštětinkový) zubní kartáček a klasický zubní kartáček (může být i elektrický nebo sonický).
Večerní rituál čištění začíná nití, kterou odstraníme všechny zbytky jídla mezi zuby. „Pak přichází na řadu jednosvazkový kartáček, kterým se krouživými pohyby čistí každý zub zvlášť. Nepoužíváme přitom pastu. Toto čištění zabere více času, proto to můžeme dělat například při sledování televize nebo čtení knihy,“ doporučuje dentální hygienička. „Klasický nebo rotační kartáček s pastou použijeme jako poslední, aby na zubech zůstaly působit všechny dobré látky obsažené v zubní pastě.“
Přemýšlíte o nákupu elektronického zubního kartáčku ? Kvalitní elektronika na jednom místě.
https://nativemag.cz/nizka-poptavka-drahe-energie/
https://extraportal.cz/mini-robot-scout-zvladne-hlidani-domu-za-par-tisic-korun/
https://novalife.cz/jak-co-nejvyhodneji-nakoupit-pres-internet/