Jsou některé ženy více ohroženy osteoporózou?

Date:

Osteoporóza je nemoc kostní tkáně, která se projevuje ubýváním množství kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostí. Kosti jsou oslabeny a snadno se lámou. Nemoc však vyvolává i další obtíže, například akutní a chronickou bolest, problémy s dýcháním, reflux a jiné zažívací problémy, zakřivení zad, pokles hmotnosti, vyklenutí břicha či depresi.

Ženy po menopauze mají zvýšenou spotřebu vápníku.

Rizikové skupiny žen shrneme v několika bodech:

Rodinná anamnéza.
Malé a útlé ženy jsou na osteoporózu náchylnější.
Ženy, které procházejí menopauzou. Po menopauze tvoří vaječníky velmi málo hormonu estrogenu. Je to právě estrogen, který pomáhá chránit hustotu kostí. Některé ženy ztratí až 25 % kostní hmoty během prvních 10 let po menopauze.
Signálem, že vaječníky netvoří dostatek estrogenu je také nepravidelná menstruace. Tento jev může být také spojen se vznikem osteoporózy.
Ženy s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Vápník a vitamín D spolupracují na vytváření a udržování silných kostí. Doplnit jej můžete přirozeně ve stravě nebo výživovými doplňky.
Ženy s nedostatkem fyzické aktivity. Ženy všech věkových skupin by měly pravidelně cvičit.
Ženy s poruchou stravování. Poruchy stravování, zejména mentální anorexie a bulimie, mohou oslabit kosti. Anorexie může vést až ke ztrátě menstruace.
Kuřačky. Ženy, které kouří, mají nižší hustotu kostí a často procházejí menopauzou spíše než nekuřačky. Kouření zvyšuje riziko zlomenin kostí. Toto riziko stoupá, čím déle kouříte a čím více cigaret denně vykouříte.

Osteoporosis on the spine — 3d rendering

Ženy, kterým jsou diagnostikovány choroby jako cukrovka, předčasné selhání vaječníků, celiakie a zánětlivá onemocnění střev či deprese.
Ženy, které užívají léky k léčbě dlouhodobých zdravotních problémů, jako je artritida, astma nebo onemocnění štítné žlázy.
Alkohol. Dlouhodobé nadměrné pití alkoholu může způsobit mnoho zdravotních problémů včetně úbytku kostní hmoty, srdečních chorob či mrtvice. Ženy by neměly vypít denně více než sklenku vína.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hledání nového zaměstnání nebylo nikdy snazší

Každý člověk se několikrát za život dostane do situace,...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?  

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a...

Krása a vytříbený styl spojily finalistky soutěže krásy s vivo X80 Lite

Vyzbrojte se do podzimního šera elegantním chytrým telefonem, který...